Aktualności

Zdjęcia

Drodzy Rodzice!

Dnia 22.09. (piątek) w przedszkolu odbędą się zdjęcia (indywidualne jesienne oraz do kalendarza).

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego „Alleluja” życzy Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz pracownicy Przedszkola „Promyczek”.
Drodzy Rodzice!

Zajęcia edukacyjne z psem (dogoterapia) zostają zawieszone do odwołania, ze względu na chorobę nauczyciela. O terminie wznowienia zajęć powiadomimy w kolejnym ogłoszeniu.

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny „W świecie baśni H. Ch. Andersena” został rozstrzygnięty! Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie! Wybór był naprawdę trudny :). Jury nagrodziło i wyróżniło najciekawsze prace:

W kategorii 4 latki:

I miejsce – Dominika Awieruszko z Przedszkola „NAD RZECZKĄ”

Wyróżnione prace:

Alicja Pragacz z Przedszkola „Bursztynek”

Franek Ciszewski z Przedszkola „NAD RZECZKĄ”

W kategorii 5 latki:

I miejsce – Martyna Auguściak z Przedszkola „Chatka Puchatka”

Wyróżnione prace:

Maja Świątek z Przedszkola Niepublicznego im. J. Korczaka

Maja Nawrocka z Niepublicznego Przedszkola „Przyjaciele Puchatka”

W kategorii 6 latki:

I miejsce – Dawid Sobiesiak z przedszkola Artystycznego „ARTuś”

Wyróżnione prace:

Andrzej Karaś z  Publicznego Przedszkola „Chatka Puchatka”

Tymoteusz Jakubowski z Przedszkola „Promyczek”

 

GRATULUJEMY!!!!!!

Serdecznie zapraszamy  na uroczyste rozdanie nagród, które odbędzie się 27.03.2017r. o godz. 10.30 w przedszkolu „Promyczek” przy ul. Jagiełły 5 w Pruszczu Gdańskim 🙂

Dzień bajkowych postaci

Drodzy Rodzice!

Dnia 10.03. (piątek) w  naszym przedszkolu odbędzie się „Dzień bajkowych postaci”. Tego dnia dzieci przychodzą przebrane za ulubioną postać z bajki lub baśni. Czeka nas wiele atrakcji i niezapomniana zabawa!

DRODZY RODZICE!!!

Nasze przedszkole zdobyło III miejsce w Powiatowym przeglądzie jasełek i widowisk obrzędowych. Gratulujemy dzielnym przedszkolakom!!!!!

International Kindergarten

Drodzy Rodzice!

W dniach od 30.01. do  10.02. w naszym przedszkolu kolejny raz odbędą się warsztaty kulturalno – językowe „International Kindergarten”. Nasze Przedszkole bierze udział w kolejnej edycji projektu edukacyjnego, który dostarczy unikalnych doświadczeń, pobudzi dziecięcą wyobraźnię, a także rozszerzy ich wiedzą z zakresu kultury. Będziemy gościć studentów  z Turcji, Egiptu oraz Gruzji . Będziemy mieli okazję poznać ich kraj, zwyczaje oraz kulturę . Poprzez zabawę i gry interaktywne rozwijamy znajomość języka angielskiego. Projekt International Kindergarten jest skierowany do przedszkoli. Podczas zajęć, dzieci przez zabawę i naukę z zagranicznymi wolontariuszami, bliżej poznają kulturę oraz zwyczaje panujące w różnych krajach świata. Projekt ma na celu rozszerzenie tolerancji międzykulturowej wśród najmłodszych, zachęcanie ich do intensywnej nauki języka angielskiego oraz wzbudzanie ciekawości wobec świata.

 

Urodziny Oli
Drodzy Rodzice!

Dnia 12.12. (poniedziałek) o godz. 13.45 odbędą się zajęcia  z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci w wieku 4 – 6 lat „Mały Medyk”.

Drodzy Rodzice!

Od miesiąca grudnia zajęcia z dogoterapii odbywać się będą w czwartki o godz. 13.30.

Urodzinki natomiast we wtorki o d godz. 13.30 – 15.00.

Zapraszamy do udziału w konkursie!!!
Wycieczka do Sobieszewa

Drodzy Rodzice!

Dnia 19.10. (środa) wyjeżdżamy na wycieczkę do Sobieszewa. Rozpoczynamy cykl wycieczek „Przyroda w czterech porach roku”. Celem naszej wycieczki jest obserwacja lasu oraz morza jesienią. Prosimy o odpowiedni strój :).

Wyjazd o godz. 10.00, powrót około godz.12.00.

Dzień Przedszkolaka w Promyczku

Drodzy Rodzice!

20. września (wtorek) obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia wszystkie dzieci  przychodzą do przedszkola ubrane wg własnego pomysłu, zabierają z domu uśmiech, dobry humor i ochotę na wspólną zabawę!!!!

Przebieg uroczystości:

 • zabawy i pląsy przy muzyce
 • zabawy z chustą animacyjną
 • konkursy i zabawy w ogrodzie przedszkolnym (zabawy zręcznościowe, malowanie farbami i kredą) zakończone losowaniem drobnych upominków
 • zabawy z językiem angielskim przeplatane słodkim poczęstunkiem.

Życzymy miłych wrażeń!!!

balony1

Cytawa Graffiti Jam 2016

Drodzy Rodzice!

Serdecznie zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu Cytawa Graffiti Jam 2016, które odbędzie się dnia 04.06. (sobota), godz. 10.00 przy deptaku  przy ul. Wita Stwosza od strony boiska). Dzieci z naszego przedszkola zaprojektowały murale, które zostanie przeniesione na tyły garażu w formie „kolorowanki”. Nasze zadanie – dzieci oraz Rodziców – polega na „pokolorowaniu” murali. Serdecznie zapraszamy !!!!dwa

wycieczka do Osic

Drodzy Rodzice!

Dnia 31.05. (wtorek) wyjeżdżamy na wycieczkę do Osic. Wyjazd o godz. 9.30, planowany powrót około 13.30. Temat przewodni wycieczki: Po co uprawiamy? Po co hodujemy?

W programie:

-przejażdżka wozem wśród upraw z niespodzianką

-tworzenie ze słomy w kąciku słomianym

-sianie warzyw

-poznawanie i karmienie zwierząt hodowlanych

-zawody

-grill

 

farma-zwierzeta-

Dzień Rodziny!

Drodzy Rodzice!

Serdecznie zapraszamy na uroczystość z okazji Dnia Rodziny, która odbędzie się 21.05. 2016 r. (sobota) o godz. 10.15 w ZSO nr 1 przy ul. Niemcewicza 1 w Pruszczu Gdańskim.

W programie:

 • występy dzieci
 • wręczenie upominków – niespodzianek wykonanych przez dzieci
 • słodki poczęstunek
 • spartakiada – zabawy na sportowo z Teatrem Qfer.

familie (Mobile)

„ Konflikty między dziećmi – dorosły w roli mediatora”

Kłótnie, czy sprzeczki między dziećmi w przedszkolu lub w domu, wybuchają każdego dnia, a powody są różne. Dzieci sprzeczają się o zabawki, kto pierwszy stanie w parze z kolegą, ktoś powie do starszaka: „Jesteś Maluchem”.

Dzieci uczęszczają do przedszkola między innymi po to, by uczyć się, co to znaczy być częścią grupy, by umieć odnaleźć swoje miejsce w społeczności, by  nauczyć się korzystać z tego, co daje towarzystwo  innych. Coraz więcej przedszkolaków, to „jedynaki”. Dlatego przebywanie w grupie rówieśniczej stwarza warunki do nabywania pewności siebie, obrony swojego zdania, stawiania granic. Z punktu widzenia psychologii społecznej i rozwoju, konflikty są okazją do uczenia się życia. Żeby tak się stało, wiele zależy od postawy dorosłych, wychowawców, rodziców.

Według M. Stańczyk ( psycholog) niektóre osoby ( w tym dzisiejsi nauczyciele)  pochodzą z domów, w których uważano, że  konflikty są czymś złym, czyli należy ich unikać. Zgodnie z tym przekonaniem, rodzina jest dobra, stabilna, gdy panuje zgoda. Brak konfliktów nie oznacza jednak zaspokojenia potrzeb wszystkich domowników. „Pozorna zgoda” oznacza, że któraś ze stron jest podporządkowana drugiej, że „jedna jest u władzy a druga  nie ma głosu”. Wielu dorosłych jako dzieci doświadczyło takiej sytuacji i dlatego nie bardzo umieją sobie z tym radzić. Konflikty kojarzą się z niebezpieczeństwem, lękiem, niekomfortową sytuacją. Jak wiec reagujemy, gdy jesteśmy świadkami kłócących się dzieci? Często tłumaczymy, że kłócić się nie warto, uciszamy dzieci, albo przejmujemy kontrolę. Dorosłym się wydaje, że z perspektywy rodzica lub nauczyciela, lepiej ocenimy sytuację, niż dzieci zaangażowane w konflikt. Czy w związku z tym należy pozostawić dzieci, by poradziły sobie same? Nie do końca. Należy przyjąć postawę  mediatora, ale takiego który spojrzy na sprawę oczami dziecka. Nie chodzi o szukanie rozwiązania konfliktu, wystarczy jedynie towarzyszyć.

Porozumienie bez Przemocy ( PbP ang. Nonviolent Communication) proponuje, w jaki sposób można podejść do konstruktywnego rozwiązywania dziecięcych konfliktów. Autorka książki pt. „Dialog zamiast kar”, pani Zofia Aleksandra Żuczkowska dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami w pracy z dziećmi. Opisuje trening mediacji, którego doświadczyła, pracując w przedszkolu. Najistotniejsze według niej było wypracowanie w sobie umiejętności wycofania się z odpowiedzialności za konflikt i nieangażowania własnych pomysłów i emocji. W naturze dorosłego jest chęć pomagania, brania sprawy we swoje ręce. Zadaniem mediatora jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa, przestrzeni do wyrażenia siebie. Należy pozostawić  każdemu dziecku przestrzeń do wypowiedzi, a następnie dać wszystkim z osobna możliwość odniesienia się do pomysłu, który został zaproponowany przez któreś dziecko. Celem jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli zaspokoić potrzeby wszystkich uczestniczących w konflikcie. Ważne jest również to, że mediacja nie jest rozmową o faktach, ale o emocjach i potrzebach. Chodzi o to, by dotrzeć do tego, jakie emocje towarzyszą dzieciom i o jakich  potrzebach świadczą.

 

Jak przeprowadzić mediacje wśród dzieci?

 1. Pozwól dzieciom mówić ( wsłuchaj się w to co jest ważne dla jednego dziecka koncentrując się na jego potrzebach i emocjach)
 2. Następnie wysłuchaj drugiego
 3. Upewnij się, że dzieci słuchają się wzajemnie
 4. Okaż empatię ( dzieci czują, że to co przeżywają jest ważne)
 5. Staraj się pomóc dzieciom odkryć potrzeby, które stoją za ich emocjami
 6. Nie jest istotne, kto „zaczął” ( ważne jest to co dzieci czują tu i teraz)
 7. Pozwól dzieciom proponować własne rozwiązanie konfliktu ( musi być zaakceptowany przez obie strony)

Nie da się ukryć, że jest to czasochłonne i czasami trudne do zrealizowania. Nauka rozwiązywania konfliktów to naprawdę nauka życia. Początki mogą być trudne i dla dzieci i dla „mediatora”. Z czasem dzieci uczą się brać odpowiedzialność za konflikty, w które wchodzą, jeśli stworzymy im do tego warunki.

Zofia Żuczkowska twierdzi, że jeśli nie pozwolimy dzieciom wyrazić swoich emocji i stłumimy konflikt w zarodku, to wcale nie zostanie on rozwiązany. Nieporozumienie pozostanie nie wyjaśnione, „zamiecione pod dywan” , a potrzeby które były przyczyną, niezaspokojone. Pozorny spokój nie jest rozwiązaniem konfliktu, a niezaspokojone potrzeby „odezwą się” przy najbliższej kłótni.

 

 1. Główczewska

 

Bibliografia:

 1. A Żuczkowska „Dialog zamiast kar” ( Wydawnictwo MiDN, Podkowa Leśna 2013)

„Bliżej Przedszkola” nr 10.157 październik 2014 (  „Konflikty miedzy dziećmi” s. 10-11)

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSY PLASTYCZNEGO „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny „Bezpieczny przedszkolak” został rozstrzygnięty! Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie! Wybór był naprawdę trudny :). Jury nagrodziło i wyróżniło najciekawsze prace:

 

W kategorii 4 latki:

I miejsce – Nadia Grzywacz z Przedszkola „NAD RZECZKĄ”

Wyróżnione prace:

Mateusz Grigoriew z Przedszkola „Promyczek”

Dorota Waga z Przedszkola Publicznego nr 3 im. Kubusia Puchatka

Martyna Damrat z Przedszkola „Bursztynek”

Hanna Jankowska z Przedszkola „NAD RZECZKĄ”

 

W kategorii 5 latki:

I miejsce – Maksymilian Kościuk z Przedszkola „NAD RZECZKĄ”

Wyróżnione prace:

Blanka Butrym z Przedszkola Publicznego nr 3 im. Kubusia Puchatka

Julia Kwaśniewska z Przedszkola Publicznego nr 3 im. Kubusia Puchatka

Zofia Cegielska z Przedszkola „NAD RZECZKĄ”

 

W kategorii 6 latki:

I miejsce – Nina Kulas z Przedszkola „Promyczek”

Wyróżnione prace:

Zosia Zachrzewska z z Przedszkola Publicznego nr 3 im. Kubusia Puchatka

Martyna Kostuch z Przedszkola „Promyczek”

Inga Loranty z Przedszkola „NAD RZECZKĄ”

 

GRATULUJEMY!!!!!!

Serdecznie zapraszamy nagrodzone dzieci wraz z opiekunami na uroczyste rozdanie nagród, które odbędzie się 06.05.2016r. o godz. 10.15 w przedszkolu „Promyczek” przy ul. Jagiełły 5 w Pruszczu Gdańskim 🙂

 

O kłamstwach słów kilka

O kłamstwach słów kilka

Każdy z nas zapewne spotkał się sytuacją, w której „łapie” dziecko na kłamaniu. Rozpatrując pojęcie kłamstwa u dzieci należy wziąć pod uwagę różne czynniki, np. wiek dziecka, warunki wychowawcze, najbliższe otoczenie a więc rodziców, znajomych, rówieśników itp. Niemniej jednak wiek dziecka ma zapewne największe znaczenie, ponieważ decyduje on o umiejętności rozumienia intencji kłamstwa. Małe dzieci nie rozróżniają prawdy od fałszu. Zmyślają różne fakty, zdarzenia, przeżywają czytane bajki, jakby działy się naprawdę, postacie ze świata baśni, fantazji przenoszą do świata realnego. Małe dziecko zmienia rzeczywistość stosownie do swoich życzeń czy fantazji bez chęci oszukiwania, celowego wprowadzania kogoś w błąd. Według J. Piageta kłamstwo takie nosi nazwę kłamstwa pozornego czy pseudo-kłamstwa.
Dzieci z wiekiem uczą się kłamać – jest to przejaw ich intelektualnego i społecznego dorastania. Pierwsze kłamstwa (sformułowanie wypowiedzi niezgodnej z rzeczywistością) pojawiają się w wieku przedszkolnym. Wg psychologii rozwojowej kłamanie jest przejawem rozwoju wiedzy społecznej. Istnieje więc paradoks kłamstwa. Bowiem z jednej strony jest to zachowanie normalne, a z drugiej niepożądane.
Dlaczego dzieci kłamią? Oto kila przyczyn:
• Chęć uniknięcia kary
• Chęć sprostania  oczekiwaniom – jeśli wymagania rodziców czy nauczycieli wobec dziecka są większe niż jego możliwości, dziecko broni się przed nimi ucieczką w kłamstwo.
• Strach przed odrzuceniem, karą.
• Naśladowanie dorosłych
• Chęć pokazania się z lepszej strony
• Brak ukształtowanego systemu wartości – dzieci nie wiedzą, co jest dobre a co złe. Nie dostrzegają niebezpieczeństw wynikających z kłamstwa. Czasem wręcz bawi je to, że kłamią, że wprowadzają innych w błąd a oni w to wierzą.
• Chęć zaimponowania rówieśnikom
• Utrwalenie nawyku kłamstwa – dziecko zauważa, że kłamstwo bywa skutecznym sposobem na osiągnięcie celu lub uniknięcia kary. Uświadamia sobie, że kłamanie się opłaca. Robi to coraz częściej, a w pewnym momencie staje się ono jego przyzwyczajeniem. W konsekwencji dzieci kłamią, żeby dostać to, na co mają ochotę i wydaje im się, że w inny sposób nie uda im się tego zdobyć.
Co można zrobić, kiedy wiemy, że dziecko skłamało?

1. Porozmawiaj z dzieckiem.

Wyjaśnij, dlaczego mówienie prawdy jest ważne. Nie strasz konsekwencjami kłamstwa, lecz pokaż, że powiedzenie prawdy może przynieść zrozumienie i wzajemne zaufanie.
Pamiętaj, że dzieci które są surowo karane za kłamanie nie przestana kłamać! Nauczą się to robić lepiej!
Pokaż dziecku konsekwencje kłamstwa posługując się w tym celu przykładami z własnego doświadczenia lub bajkami.
Poznaj powody kłamstwa u dziecka – dobrze jest poznać specyfikę sytuacji, w jakiej dziecko kłamie.
Pamiętaj, że najczęstszą przyczyną kłamstwa jest strach. Wiele dzieci postanawia kłamać, gdyż wydaje im się, że w ten sposób uda im się uniknąć kary.

2. Pokazuj dziecku prawidłowe zachowania.

Dzieci uczą się obserwując swoich opiekunów. Opiekunowie, którzy okłamują w obecności dzieci uczą je tego, że kłamstwo jest akceptowanym zachowaniem. Warto, więc starać się dać dzieciom dobry przykład.

3. Doceniaj prawdomówność.

Ważne jest, żeby „nagrodzić” dziecko za to, że zdołało przyznać się do błędu. Nagradzanie pozytywnych zachowań powoduje to, że dzieci chętnie je powtarzają i namawiają do tego innych.

4. Poszukaj pomocy profesjonalisty.

W sytuacji, gdy dostrzegamy, że dziecko z uporem kłamie i wpływa to na  jego relacje z innymi, a nie jesteśmy w stanie sami mu pomóc dobrze jest zwrócić się o pomoc i radę do psychologa, czy innej osoby po to, żeby jak najlepiej pomóc dziecku.

Reasumując zarówno dzieci, jak i dorośli kłamią z podobnych przyczyn. Z tą różnicą, że dzieci często nie widzą nic złego w tym, że okłamią. Zatem do nas – dorosłych należy nauka dziecka szanowania norm i zasad społecznych, a w tym m.in. uczciwości i prawdomówności.

A. Lubocka

Bibliografia

1. Dalloz, D. (2004). Kłamstwo u dziecka. Kraków: eSPe.

2. Bliżej przedszkola nr 11.170/2015. Prośby dziecka s.18 – 19

3. Krajewska, M. (1999). Kłamstwo w opinii sześciolatków. Wychowanie w Przedszkolu, nr 10, s. 731 – 735.

4. Piaget, J. (1967). Rozwój ocen moralnych dziecka. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, s. 128 – 160.

Akademia Zdrowego Przedszkolaka

Drodzy Rodzice!

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w akcji Akademia Zdrowego Przedszkolaka „Z Janem Brzechwą o zdrowiu”. Aby nasze przedszkole otrzymało certyfikat z przeprowadzonej akcji potrzebujemy państwa pomocy :). Bardzo prosimy o zarejestrowanie się na stronie https://zdrowyprzedszkolak.pl, a następnie potwierdzenie na stronie https://zdrowyprzedszkolak.pl/przedszkola.html sprawozdania. Bardzo dziękujemy za pomoc!!!!

plakat

Kalendarium 2015/2016

01.09. – Teatr Gargulec „Zaczarowany koszyczek”, godz. 10.30
25.09. – Teatr Prekursor „przygoda Rysia ratownika”, godz. 11.30
08.10. – Wycieczka do Osic „Smaczne skarby ziemi”, godz. 10.00
13.10. – Teatr Gargulec „Ratujmy las”, godz.11.00
22.10. – Uroczystość pasowania na przedszkolaka, godz. 10.15
06.11. – Teatr Qfer „Legendy znad morza”, godz. 11.00
03.12. – Mikołajki w przedszkolu (Teatr Gargulec), godz. 10.00
16.12. – wspólne kolędowanie Jasełka, godz. 15.00
19.01. oraz 21.01. – Dzień Babci i Dziadka, godz. 10.15
06.02. – Bal Karnawałowy (teatr Qfer), godz. 10.00
08.04. – Teatr Qfer „Drogowy zawrót głowy”, godz. 11.00
21.05. – Dzień Rodziny, godz. 10.00
31.05. – Dzień dziecka – wycieczka do Osic, godz. 10.00
22.06. – Zakończenie roku przedszkolnego, godz. 14.30

Zaplanowane kalendarium może ulec zmianie.