Kącik małego odkrywcy Anna Chyła- Lubocka

„Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż – a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!”
Konfucjusz

Dzieci badają i odkrywają nieustannie! Każdy dzień to nowa przygoda, coś nowego do wyjaśnienia. Nawet najprostsza czynność jest ciekawa i warta uwagi.

Dzieci w wieku przedszkolnym zdobywają wiedzę przez zabawę. Jest ona dla najmłodszych najbardziej przystępnym sposobem zapoznawania się z nieodgadnionym, wielkim i fascynującym światem.

Najlepszym sposobem zaspokojenia ciekawości poznawczej dzieci są zabawy i eksperymenty o charakterze badawczym. Stawiając przedszkolaka w roli badacza dajemy mu możliwość wspaniałej zabawy, dostarczamy wielu nowych doznań, wrażeń, emocji a jednocześnie sprawiamy, że dziecko uczy się odkrywając to co nieznane. Stąd też pomysł, by w naszym przedszkolu zorganizować kółko badawcze.

Zabawy są tak zorganizowane, aby były ciekawe, pobudzały dziecko do myślenia, poszukiwania, a przede wszystkim do działania. Dowiemy się jak zrobić wulkan, dlaczego niektóre pomarańcze pływają, a inne nie, jak wyhodować kryształki soli, co ciekawego można zrobić z mleka, płynu do mycia naczyń i kolorowych barwników czy też jak powiększyć żelkowe misie. Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi.

W zabawach badawczych biorą udział wszystkie chętne dzieci z przedszkola.

Celem kółka badawczego jest:

  • Kształtowanie aktywnej postawy badawczej dzieci. Rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań dzieci zjawiskami spotykanymi w codziennym życiu, których istotą są reakcje chemiczne oraz procesy fizyczne.
  • Rozwijanie ciekawości i radości z doświadczania nowych rzeczy.
  • Nauka współdziałania w grupie.
  • Nauka przez zabawę.